Chapel
Music
Other
Parent Receptions
Sixth Form Lectures
Societies
Sport
Stahl Theatre
Trips
Yarrow Gallery

No events match your search criteria. Please extend your search (week/month/year) or revisit your filter requests.

Tuesday, 31 October

18:00 - 19:00   Masterclass Series: Alec Hone
Location:Chapel
19:45 - 21:15   Politics Society: Rachel Tracy - Me, TV and our MPs
Location:CLR

Wednesday, 01 November

11:00 - 13:00   PSHE Workshops (4th Form) - Small Nose Productions
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U12A, U12B, U12C vs Perse
Location:Away
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U13A, U13B, U13C vs Perse
Location:Home
14:30 - 15:30   Rugby Match U12A, U12B, U13A, U13B vs Oakham
Location:Laxton 1
20:30 - 22:00   Reeling Society
Location:Great Hall
21:15 - 21:45   Holy Communion
Location:Chapel

Thursday, 02 November

08:30 - 13:00   Oxbridge Pre-Tests
Location:Great Hall
13:15 - 14:15   Lunchtime Concert - Pianists
Location:St Peter's
14:30 - 16:00   Swimming U16 Boys, U16 Girls, U18 Boys, U18 Girls
Location:Home
14:30 - 16:30   Girls squash match 1st, 2nd vs Oakham
Location:Home
19:30 - 21:30   Scott Soc: Graphene - Unexpected Science in a Pencil by Dr Aravind Vijayaraghavan
Location:CLR
19:45 - 22:00   I Had a Black Dog...His Name Was Depression - Small Nose Productions
Location:Stahl Theatre
21:15 - 21:45   Compline
Location:Chapel

Friday, 03 November

11:10 - 12:45   Jules Mountain, OO : Aftershock - the Quake on Everest
Location:Great Hall
20:15 - 21:00   Open House
Location:St Wilfrid's

Saturday, 04 November

07:00 - 19:00   Rowing
Location:Peterborough
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
13:00 - 14:00   Girls Hockey Match 6th, U16D vs Oakham
Location:Home
13:00 - 14:00   Girls Hockey Match U14D, U15D vs Uppingham
Location:Home
13:15 - 14:15   Girls Hockey Match 3rd, 4th, U16C vs Uppingham
Location:Away
14:00 - 17:00   Squash 1st vs Jesters
Location:Home
14:30 - 15:30   Boys hockey U14A, U14C vs Leys
Location:Home
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match 1st, 2nd, 5th, U16A vs Uppingham
Location:Away
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U15A, U15B, U15C vs Uppingham
Location:Home
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U15E vs Oakham
Location:Prince William School
14:30 - 16:00   Rugby Match 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th vs Uppingham
Location:Home
14:30 - 16:00   Rugby Match U15A, U15B, U15C, U16A, U16B, U16C vs Uppingham
Location:Away
14:30 - 17:00   Badminton Mixed 1st, Mixed 2nd vs Uppingham
Location:Away
15:30 - 16:30   Boys hockey U14B, U14D vs Leys
Location:Home
15:30 - 16:30   Girls Hockey Match U14E vs Oakham
Location:Prince William School
15:45 - 16:45   Girls Hockey Match U14A, U14B, U14C vs Uppingham
Location:Home
15:45 - 16:45   Girls Hockey Match U16B vs Uppingham
Location:Away
18:15 - 19:15   Catholic Mass
Location:Catholic Church
19:00 - 20:30   Bramston Bonfire

Sunday, 05 November

09:30 - 10:15   School service
Location:Chapel
09:45 - 12:30   Parents’ Reception
Location:SciTec
10:00 - 11:00   British Trombone Society
Location:Great Hall
14:00 - 17:00   Third Form Activities - Basketball
Location:Sports Hall
14:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
17:45 - 18:30   Choral Evensong D,S,G,W
Location:Chapel

Monday, 06 November

10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
12:50 - 13:10   Assembly: First, Second and Third Forms
Location:Great Hall
19:45 - 20:45   RCM String Band
Location:Great Hall

Tuesday, 07 November

All day   OSCAR Radio
08:30 - 16:00   NQT Regional Conference
Location:AMR
10:00 - 12:45   RS Trip (Fourth Form)
Location:Peterborough
10:00 - 12:45   RS Trip (Fourth Form)
Location:Peterborough
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
14:30 - 16:30   Girls squash match 1st, 2nd vs Uppingham
Location:Home
14:30 - 18:00   Squash 1st, 2nd vs Uppingham
Location:Away
16:00 - 17:00   Girls Hockey Match 3rd vs King's Peterborough
Location:Away
18:00 - 19:00   Masterclass series: Tony Robb (flute)
Location:Chapel
19:45 - 21:00   Senior History Society: Prof. Rosamond McKitterick
Location:AMR

Wednesday, 08 November

All day   OSCAR Radio
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U13A, U13B, U13C vs Bilton Grange
Location:Home
14:30 - 15:30   Rugby Match U12A, U12B, U13A, U13B vs Bilton Grange
Location:Bilton Grange
15:45 - 16:45   Girls Hockey Match U12A, U12B vs Northampton High School
Location:Away
16:30 - 17:30   Girls Hockey Match U12C vs Northampton High School
Location:Away
19:45 - 20:45   Junior Debating Mather Cup Round 1
19:45 - 22:00   Senior Debating Humphreys Gavel Round1
Location:CLR

Thursday, 09 November

All day   OSCAR Radio
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
13:15 - 14:15   Lunchtime Concert - Guitarists
Location:St Peter's
14:30 - 17:00   Badminton Mixed 1st, Mixed 2nd vs Oakham
Location:Home
15:30 - 17:00   Swimming U16 Boys, U16 Girls, U18 Boys, U18 Girls
Location:Away
19:45 - 21:00   Law Society: Debate on Charitable Status of Public Schools
Location:CLR

Friday, 10 November

All day   OSCAR Radio
08:00 - 16:00   GCSE Drama Exams
Location:Stahl Theatre
08:30 - 14:00   Geography First Form Trip
Location:Cambridge
08:30 - 14:00   Geography First Form Trip
Location:Cambridge
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
11:10 - 12:45   Annual Remembrance Lecture
Location:Great Hall
14:00 - 15:00   16+ Art Scholarship
Location:Art Department
14:00 - 15:00   16+ Design, Engineering and Technology Scholarship
14:00 - 15:00   16+ Music and Organ Scholarships
Location:Music School
14:00 - 15:00   16+ Sport Scholarship
Location:Sports Hall
From 18:00   16+ Academic Scholarship and Entry Examinations
20:15 - 21:00   Open House
Location:St Wilfrid's

Saturday, 11 November

All day   OSCAR Radio
All day   16+ Academic Scholarship and Entry Examinations
07:00 - 19:00   Rowing
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
13:00 - 14:00   Girls Hockey Match 3rd, 5th, U16A vs Ratcliffe
Location:Home
13:00 - 14:00   Girls Hockey Match U15B, U15D vs Ratcliffe
Location:Away
14:00 - 15:00   Boys hockey U14A, U14B, U14C, U14D vs Perse
Location:Away
14:15 - 15:15   Girls Hockey Match U14B, U14E vs Ratcliffe
Location:Away
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match 1st, 2nd, 4th vs Stamford High School
Location:Away
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U14A, U14C, U14D, U15A, U15C vs Stamford High School
Location:Home
14:30 - 16:00   Rugby Match 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th vs Oakham
Location:Away
14:30 - 16:00   Rugby Match U15A, U15B, U15C, U15D, U16A, U16B, U16C vs Oakham
Location:Home
15:00 - 16:00   Squash : Girls 1st V v Wycombe Abbey (Nationals)
Location:Home
18:15 - 19:15   Catholic Mass
Location:Catholic Church

Sunday, 12 November

All day   OSCAR Radio
Until 12:00   16+ Academic Scholarship and Entry Examinations
09:00 - 09:30   Holy Communion N,StA,L
Location:Chapel
10:00 - 16:30   Second Form Shakespeare Day
Location:Stahl Theatre
10:15 - 11:15   Service of Remembrance
Location:Chapel
14:00 - 15:00   Fives fixture vs Rugby School
Location:Away
14:15 - 15:15   Remembrance Parade
Location:Oundle
14:30 - 15:30   Remembrance Service at War Memorial
Location:Oundle
14:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
15:00 - 16:00   Third Form Activities - House Oscars Launch
Location:SciTec
16:00 - 16:30   Remembrance Parade Tea
Location:Great Hall

Monday, 13 November

All day   OSCAR Radio
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
12:50 - 13:10   Assembly: Fourth Form
Location:Chapel
From 14:00   11+ High Flyers Event
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U12C, U13C vs Quinton House
Location:Home

Tuesday, 14 November

All day   OSCAR Radio
Until 16:00   11+ High Flyers Event
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
14:00 - 17:00   Badminton Mixed 1st, Mixed 2nd vs Stamford School
Location:Away
14:30 - 18:00   Squash 1st, 2nd vs Bedford School
Location:Away
16:00 - 17:00   Girls Hockey Match U14C vs King's Peterborough
Location:Away
18:00 - 19:00   Masterclass series: Michael Bochmann (violin)
Location:Chapel

Wednesday, 15 November

All day   OSCAR Radio
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
12:00 - 18:00   English Trip: Kid Lit Quiz
Location:Cambridge
14:30 - 15:30   Rugby Match U12A, U12B, U13A, U13B vs Witham Hall
Location:Laxton 1
14:45 - 15:45   Girls Hockey Match U12B, U12C, U13A vs Witham Hall
Location:Home
15:00 - 16:00   Girls Hockey Match U13C vs Prince William
Location:Away
19:45 - 22:00   Anti-Bullying Week Debate
Location:CLR
20:30 - 22:00   Reeling Society
Location:Great Hall

Thursday, 16 November

All day   OSCAR Radio
09:00 - 14:00   Maths Enrichment Event for local schools
Location:AMR
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
13:10 - 17:00   STEM visit: Park Air Systems
13:15 - 14:15   Lunchtime Concert - Percussionists
Location:St Peter's
14:30 - 18:00   Squash 1st, 2nd vs Oakham
Location:Away
15:00 - 16:30   Swimming U16 Boys, U16 Girls, U18 Boys, U18 Girls
Location:Away
15:00 - 17:00   Girls squash match 2nd vs Berkhamsted
Location:Home
19:30 - 21:15   Scott Soc: Prof Alasdair Coles
Location:AMR
19:45 - 20:45   Song and Piano Concert
Location:CLR

Friday, 17 November

All day   OSCAR Radio
08:00 - 19:00   L6 Quadrivium Day Trips (Quadyssey)
Location:Various
08:00 - 19:00   L6 Quadrivium Day Trips (Quadyssey)
Location:Various
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
11:10 - 12:45   Alice Audley, OO: Disruptors
Location:Stahl Theatre
20:15 - 21:00   Open House
Location:St Wilfrid's

Saturday, 18 November

All day   OSCAR Radio
10:30 - 17:00   John McGowan Art Exhibition
Location:Yarrow Gallery
13:00 - 14:00   Girls Hockey Match 2nd vs Bedford Modern
Location:Away
13:00 - 14:00   Girls Hockey Match U15B, U15D vs Bedford Modern
Location:Home
14:15 - 15:15   Girls Hockey Match U16B vs Bedford Modern
Location:Away
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match 1st, 4th, U16C vs Stowe
Location:Home
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match 5th, 6th vs Bedford Modern
Location:Home
14:30 - 16:00   Rugby Match Houses vs Inter-House
Location:Home
15:30 - 16:30   Boys hockey U14A, U14B, U14C, U14D vs Stowe
Location:Home
15:30 - 16:30   Girls Hockey Match 3rd, U16A vs Stowe
Location:Home
15:30 - 16:30   Girls Hockey Match U14B vs Bedford Modern
Location:Away
18:15 - 19:15   Catholic Mass
Location:Catholic Church

Sunday, 19 November

All day   OSCAR Radio
07:00 - 19:00   Rowing
Location:Bedford
09:30 - 10:15   School service
Location:Chapel
09:45 - 12:30   Parents’ Reception
Location:SciTec
14:30 - 15:30   Junior Unison and Part Song Competitions (By/L)
Location:Great Hall
15:00 - 22:00   Leicester Tigers v Sale (various houses)
Location:Leicester
17:45 - 18:15   Evening Service F,K,Sn
Location:Chapel

Monday, 20 November

All day   OSCAR Radio
09:00 - 17:30   13+ Sport Scholarship
Location:Sports Hall
12:50 - 13:10   Assembly: Fifth Form
Location:Great Hall
19:45 - 21:30   The Strange Case of Dr Jekyll & Mr Hyde - Blackeyed Theatre
Location:Stahl Theatre

Tuesday, 21 November

All day   OSCAR Radio
10:45 - 18:30   U6 English Trip: Othello
Location:London
14:30 - 18:00   Squash 1st, 2nd vs Rugby
Location:Away
17:00 - 18:00   Junior History: Forgotten Men and Women of World War 1
Location:AMR
18:00 - 19:00   Masterclass Series: Peter Adams (cello)
Location:Chapel
19:45 - 21:00   Philosophy and Theology Societies: Dr Jeremy Caddick, Cambridge University - The Environment, the Pope, and the mess we're in
Location:CLR

Wednesday, 22 November

All day   OSCAR Radio
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U12B, U12C, U13A, U13B vs Spratton Hall
Location:Home
14:30 - 15:30   Rugby Match U12A, U12B vs Bedford School
Location:Bedford School
14:30 - 15:30   Rugby Match U13A, U13B, U13C vs Bedford School
Location:Laxton 1

Thursday, 23 November

All day   OSCAR Radio
13:15 - 14:15   Lunchtime Concert - Singers
Location:St Peter's
14:00 - 18:00   Squash : Staff v Pupils
Location:Home
16:30 - 18:00   Swimming U10 Boys, U10 Girls, U11 Boys, U11 Girls, U12 Boys, U12 Girls, U13 Boys, U13 Girls
Location:Away

Friday, 24 November

All day   OSCAR Radio
From 12:45   Exeat Weekend

Saturday, 25 November

All day   OSCAR Radio
All day   Exeat Weekend
07:00 - 19:00   Rowing

Sunday, 26 November

All day   OSCAR Radio
All day   Exeat Weekend

Monday, 27 November

All day   OSCAR Radio
Until 21:00   Exeat Weekend
08:00 - 09:00   A Week

Tuesday, 28 November

All day   OSCAR Radio
08:30 - 17:00   Exams: Fifth Form Practice Exams
Location:Great Hall
14:30 - 16:00   Swimming U18 Boys, U18 Girls
Location:Away
14:30 - 17:00   Badminton Boys 1st, Boys 2nd vs Bedford School
Location:Away
16:00 - 17:00   Girls Hockey Match U15C, U16B vs King's Peterborough
Location:Away
18:00 - 19:00   Masterclass series: Adele and John Hudson (Trumpet)
Location:Chapel

Wednesday, 29 November

All day   OSCAR Radio
08:30 - 17:00   Exams: Fifth Form Practice Exams
Location:Great Hall
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U13A, U13B, U13C vs Oakham
Location:Away

Thursday, 30 November

All day   OSCAR Radio
08:30 - 17:00   Exams: Fifth Form Practice Exams
Location:Great Hall
13:15 - 14:15   Lunchtime Concert - Woodwind
Location:St Peter's
15:15 - 18:45   Squash 1st vs Stowe
Location:Away
19:30 - 21:15   Med Soc: Dr Gora Pathak
Location:CLR

Friday, 01 December

All day   OSCAR Radio
07:00 - 23:00   L6 English Trip
Location:Canterbury
08:30 - 17:00   Exams: Fifth Form Practice Exams
11:10 - 12:45   Mike Hurst : A History of Modern Music
Location:Great Hall
16:00 - 23:00   CCF Marching Band - Franklin Gardens Half Time performance
Location:Northampton
20:15 - 21:00   Open House
Location:St Wilfrid's

Saturday, 02 December

All day   OSCAR Radio
08:00 - 18:00   Rowing
Location:Gloucester Sharpness Canal at
08:30 - 17:00   Exams: Fifth Form Practice Exams
10:30 - 17:00   Whisper Through the Trees
Location:Yarrow Gallery
14:00 - 15:00   Waterpolo match U18 Mixed vs Bishops Stortford
Location:Away
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th vs Rugby
Location:Home
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U15A, U15B, U15C, U15D vs Rugby
Location:Away
14:30 - 16:00   Rugby Match 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th vs Rugby
Location:Home
14:30 - 16:00   Rugby Match U15A, U15B, U15C, U16A, U16B, U16C vs Rugby
Location:Away
14:30 - 17:00   Badminton Mixed 1st, Mixed 2nd vs Uppingham
Location:Home
15:45 - 16:45   Girls Hockey Match U14A, U14B, U14C, U14D vs Rugby
Location:Away
16:00 - 17:00   Girls Hockey Match 6th, U16A, U16B, U16C vs Rugby
Location:Home
18:15 - 19:15   Catholic Mass
Location:Catholic Church
19:30 - 22:00   Sixth Form: Christmas Dinner
Location:Two Acre Club

Sunday, 03 December

All day   OSCAR Radio
08:30 - 17:00   Exams: Fifth Form Practice Exams
09:00 - 09:30   Holy Communion Sn,Sc,B
Location:Chapel
14:30 - 17:00   Whisper Through the Trees
Location:Yarrow Gallery
16:00 - 17:00   Advent Carol Service rehearsal
Location:Chapel
17:30 - 18:30   Advent Carol Service
Location:Chapel

Monday, 04 December

08:30 - 17:00   Exams: Fifth Form Practice Exams
Location:Great Hall
From 09:00   ABRSM and Trinity Music Exams
Location:Gascoigne
10:30 - 17:00   Whisper Through the Trees
Location:Yarrow Gallery

Tuesday, 05 December

All day   ABRSM and Trinity Music Exams
Location:Gascoigne
09:00 - 16:00   13+ Practice Common Entrance
Location:Great Hall
10:30 - 17:00   Whisper Through the Trees
Location:Yarrow Gallery
14:15 - 15:30   Waterpolo match U18 Mixed vs Bedford School
Location:Home
14:30 - 17:30   Squash 1st, 2nd vs Stamford School
Location:Away
19:45 - 21:00   Senior History Society: Prof. Jeremy Black
Location:AMR

Wednesday, 06 December

All day   ABRSM and Trinity Music Exams
Location:Gascoigne
10:30 - 17:00   Whisper Through the Trees
Location:Yarrow Gallery
16:15 - 17:15   Girls Hockey Match U13A, U13B vs Stamford High School
Location:Away
16:30 - 17:30   Girls Hockey Match U12A, U12B, U12C, U13C vs Stamford High School
Location:Home
20:30 - 22:00   Reeling Society
Location:Great Hall

Thursday, 07 December

All day   ABRSM and Trinity Music Exams
Location:Gascoigne
10:30 - 17:00   Whisper Through the Trees
Location:Yarrow Gallery
13:15 - 14:15   Lunchtime Concert - Copland's Appalachian Spring
Location:Great Hall
15:30 - 17:15   Swimming U16 Boys, U16 Girls, U18 Boys, U18 Girls
Location:Home
19:45 - 22:00   Macbeth - by William Shakespeare
Location:Stahl Theatre

Friday, 08 December

Until 17:00   ABRSM and Trinity Music Exams
Location:Gascoigne
10:30 - 17:00   Whisper Through the Trees
Location:Yarrow Gallery
11:10 - 11:30   Assembly: Fifth Form Options
Location:Chapel
11:10 - 12:45   Full Tutorials
Location:In Houses
14:30 - 15:30   Rugby Match U12A, U12B, U13A, U13B, U13C vs Team Photograph
Location:Laxton 1
16:00 - 17:00   Girls Hockey Match U12A, U12B, U12C, U13A, U13B, U13C vs Team Photograph
Location:Home
20:15 - 21:00   Open House
Location:St Wilfrid's
21:00 - 22:00   The Snowman
Location:Chapel

Saturday, 09 December

10:30 - 17:00   Whisper Through the Trees
Location:Yarrow Gallery
13:30 - 14:30   Boys hockey U14A, U14C vs Stamford School
Location:Away
13:30 - 16:30   Squash 1st vs Escorts
Location:Home
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match 4th vs Oakham
Location:Prince William School
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match 5th, 6th vs Rugby
Location:Away
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U14A, U14B, U15A, U15B vs Worksop College
Location:Home
14:30 - 15:30   Girls Hockey Match U14E vs Oakham
Location:Away
14:30 - 16:00   Rugby Match 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th vs Radley
Location:Away
14:30 - 16:00   Rugby Match U15A, U15B, U15C, U16A, U16B, U16C vs Radley
Location:Home
14:45 - 15:45   Boys hockey U14B vs Stamford School
Location:Away
15:45 - 16:45   Girls Hockey Match U14C, U14D, U15C, U15D vs Rugby
Location:Home
15:45 - 16:45   Girls Hockey Match U16B, U16C vs Rugby
Location:Away
18:15 - 19:15   Catholic Mass
Location:Catholic Church
19:45 - 22:00   Macbeth - by William Shakespeare
Location:Stahl Theatre

Sunday, 10 December

09:00 - 09:30   Holy Communion F,K,G
Location:Chapel
10:15 - 11:15   Holy Communion with Hymns
Location:Chapel
14:30 - 17:00   Whisper Through the Trees
Location:Yarrow Gallery
17:00 - 18:00   Christmas Concert
Location:Great Hall
19:45 - 21:00   Third Form Activities - Christmas Party
Location:Junior Club
Add this to my Calendar